RELACJA: "The Judge Show" - Part 3

Dnia 13 marca 2024 r. odbyła się trzecia część naszego nowego cyklu pod tytułem "THE JUDGE SHOW".

Pomysł cyklu opiera się na spotkaniach w luźnej formule talk-show pomiędzy tytułowym „The Judge”, czyli przedstawicielem środowiska sędziowskiego odgrywającym rolę gospodarza, a młodymi przedstawicielami różnych zawodów prawniczych, w obecności publiczności, czyli Studentów naszego Wydziału.

W kolejnych odcinkach będziemy gościli przedstawicieli zawodów, których zaproszenia domaga się publiczność show.
Goście opowiadają o ścieżce dostępu do zawodu, o przebiegu kariery, blaskach i cieniach ich zawodu, ale także o swoich pasjach i zainteresowaniach pozaprawniczych.
Ważnym elementem „show” są pytania publiczności.

Po drugim, lutowym odcinku z udziałem notariusza, przyszła pora na zaproszenie adwokata.

Gościem The Judge Show Part 3 była pani mecenas Zuzanna Fiszer. Pani adwokat studiowała na naszym Wydziale w latach 2012-2017. W latach 2019-2021 odbyła aplikację adwokacką w Pomorskiej Izbie Adwokackiej i zdała egzamin adwokacki w 2022 roku. Obecnie prowadzi własną kancelarię adwokacką.

Tytułowy „The Judge”, w którego wcielił się asesor sądowy, p. Konrad Królak, w duecie ze swoim gościem przedstawili całą drogę do zawodu adwokata – od podjęcia pierwszego zatrudnienia w branży prawnej na studiach aż do zdania egzaminu i uzyskania wpisu na listę adwokatów. Tematem rozmów były także realia prowadzenia kancelarii adwokackiej, w tym również w zderzeniu z koniecznością prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Pani Zuzanna Fiszer zdradziła, że ścieżkę adwokata wybrała po zetknięciu się z adwokatami i aplikantami adwokackimi w spółce, w której pracowała na studiach. Kontakt z adwokatami zaowocował decyzją, że właśnie ten zawód chce wykonywać w przyszłości. Pani Mecenas zapewniła jednak Studentki i Studentów, że dla każdego młodego adepta prawa moment wyboru profesji oraz rozpoczęcia praktyki będzie inny, a wybrana przez Nią ścieżka nie jest jedyną spotykaną wśród koleżanek i kolegów na aplikacji.

W czasie rozmowy poruszono również inne tematy:
- jak wyglądały studia parę lat wcześniej i jak udawało się je godzić z pracą zawodową?
- jaka jest droga dojścia do zawodu adwokata?
- jakie są największe zalety zawodu adwokata?
- jak w praktyce odbywa się realizowanie aplikacji adwokackiej i czy jest ona płatna?
- ile czasu zajmują zajęcia i praktyki w sądzie w trakcie aplikacji?
- w jaki sposób wybiera się patrona i co w przypadku, gdy przed pójściem na aplikację nie ma się wybranego patrona?
- czy koniecznie trzeba być zatrudnionym u swojego patrona?
- jak wygląda proporcja między pracą dla patrona a ewentualną pracą dla innego podmiotu w trakcie aplikacji?
- jakie uprawnienia ma aplikant adwokacki w toku postępowania sądowego?
- jakie korzyści płyną z brania udziału przez aplikanta w postępowaniach sądowych?
- jak wygląda przygotowanie do egzaminu zawodowego?
- czy adwokat może kierować działem prawnym spółki prawa handlowego?
- jak wygląda dalsza ścieżka zawodowa po aplikacji -  czy każdorazowo trzeba wpisać się na listę osób wykonujących czynnie profesję adwokata?
- czym są dyżury adwokatów przy sądach i jak one wyglądają?
- jak łączy się uprawianie prawa z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej w formie kancelarii?

Padło mnóstwo dodatkowych pytań dotyczących relacji samorządu zawodowego z adwokatami i aplikantami adwokackimi, umiejscowieniem adwokatury w systemie prawa oraz różnic między adwokatami a radcami prawnymi.

THE JUDGE SHOW POWRÓCI !

PART 4 już 10 kwietnia 2024 r.

Data publikacji: środa, 20. Marzec 2024 - 20:29; osoba wprowadzająca: Marcin Wiszowaty Ostatnia zmiana: środa, 20. Marzec 2024 - 21:30; osoba wprowadzająca: Marcin Wiszowaty